Volleyball wins the 2A East & will host on Tuesday, November 17

The volleyball team beat Stuarts Draft Saturday night 3-0 (25-17, 25-11 & 25-9) in the finals of the 2A East Volleyball Tournament.  They will host Glenvar High School on Tuesday, November 17 at 7:00 in the VHSL State Volleyball Tournament semi-final game.  Admission for the game is $10.00.

Stuarts Draft will travel to Marion High School on Tuesday for the other semi-final game.

The VHSL 2A State Championship Game will be held on Saturday, November 21 at the VCU Seigel Center at 1:00.  Admission for the game is $10.00.

Athletic events for the week of November 16, 2015

Monday, November 16:

1.  The scholastic bowl team hosts Buckingham & Cumberland at 5:30 in the History wing.

Tuesday, November 17:

1.  The varsity volleyball team will be playing a semi-final game in the VHSL State Volleyball Tournament.  Depending on the outcome of the game with Stuart Draft will determine if we are at home or on the room.  Game time for the VHSL game is 7:00 and the admission to the game is $10.00.  The two teams on the East are Stuart Draft & Goochland.  The two teams on the West are Marion (Southwest VA) and Glenvar (Salem).  Goochland will host Glenvar.

Thursday, November 19:

1.  The JV & varsity boys basketball teams will host Fluvanna in a scrimmage starting at 5:30.

Friday, November 20:  

1. With the win over Wilson Memorial and Greensville’s win over Brunswick, Goochland will host Greensville in Region 2A East Football 2nd round playoffs.  Admission for the game is $7.00.

Saturday, November 21:

1.  VHSL State Volleyball Tournament at VCU’s Siegel Center with the 2A Championship game scheduled for 1:00.  Cost for the games is $10.00.

Volleyball wins at RE Lee…Will host 2A East Finals and Qualifies for States

The varsity volleyball team beat RE Lee tonight 3-1 in the semi-finals of Region 2A East Volleyball Tournament.  The scores were 25-20, 21-25, 25-23 & 25-15.  With the win, GHS will host the finals of the tournament at 5:00 on Saturday, November 14.  Admission for the game is $6.00.

Also with the win, the Bulldogs will play in the semi-finals of the VHSL State Volleyball Tournament on Tuesday, November 17.  With a win on Saturday, we will host and if we lose on Saturday we will be on the road.

Congratulations to the varsity volleyball team!!!!!!!

Directions to RE Lee High School in Staunton

From: 3250 River Rd W Goochland, VA 23063-3209 To: 200 N Coalter St Staunton, VA 24401-3662

1 HR 22 MIN | 83.331 MILES

CURRENT TRAFFIC: LIGHT

Start out going east on River Rd W/VA-6 toward Bulldog Way. 0.23 miles
Take the 1st left onto Bulldog Way.
  • Goochland Middle School is on the left
0.93 miles
Turn left onto Sandy Hook Rd/US-522 N. Continue to follow US-522 N. 6.23 miles
Merge onto I-64 W via the ramp on the left toward Charlottesville.
  • If you are on Cross County Rd and reach Junction Ln you’ve gone a little too far
71.90 miles
Merge onto I-81 N via EXIT 87 toward Staunton/Winchester. 0.93 miles
Take the US-250 exit, EXIT 222, toward Staunton/Fishersville. 0.22 miles
Merge onto US-250 W toward Staunton/Mary Baldwin Col. 2.38 miles
Turn right onto Greenville Ave/US-11 N/US-250 W.
  • Greenville Ave is 0.1 miles past Village Dr
  • If you are on Richmond Ave and reach US-11 N you’ve gone a little too far
0.11 miles
Stay straight to go onto S Coalter St. 0.41 miles
200 N COALTER ST is on the left.
  • Your destination is just past Pleasant Ter
  • If you reach Sherwood Ave you’ve gone a little too far
0.00 miles

Athletic events for the week of November 9, 2015

Monday, November 9:

1.  The high school winter athletic teams will start tryouts for swim teams, wrestling team, girls basketball teams & boys basketball right after school.

Tuesday, November 10:

1.  The varsity volleyball team will host Nandua in a quarter final game of Region 2A East Volleyball Tournament 6:00.  Cost for the games is $6.00 and GHS family, senior citizen & athletic team passes do not work for tournament games.

Thursday, November 12:

1.  With a win on Tuesday, the volleyball team will travel to the winner of the Stuart Draft/RE Lee game for a semi-final game in Region 2A East Volleyball Tournament.

Friday, November 13:

1.  The varsity football team will host Wilson Memorial in a first round playoff game in the Region 2A East Football Playoffs at 7:00.  Cost for the game is $7.00 and GHS family, senior citizen & athletic team passes do not work for tournament games.

Saturday, November 14:

1.  Austin Bruce will represent GHS, James River District, QRC 34 & Region 2A East in the VHSL 2A East Cross Country Meet at Great Meadow, The Plains, VA  at 12:30.  Admission to the state cross country meet is $10.00

2.  The championship game of Region 2A East Volleyball Tournament will be held.  Teams  & location of the game will be known after the semi-final games on Thursday.

 

Region 2A East Volleyball Tournament Information

Region 2A East Volleyball Tournament dates are Tuesday, November 10, Thursday, November 12 and Saturday, November 14.  All games are to start at 7:00 pm and the admission to the games is $6.00.

Quarter Final Games:  Tuesday, November 10:                                                            Game 1:  Amelia at Washington & Lee                                                                     Game 2:  Stuarts Draft at George Mason                                                                  Game 3:  Nandua at Goochland at 6:00                                                                                 Game 4:  Clarke County at RE Lee

Semi-final Games:  Thursday, November 12:                                                            Game 5:  Winner of Game 2 at Winner of Game 1                                                     Game 6:  Winner of Game 3 at Winner of Game 4

Finals:  Saturday, November 14:                                                                                 Game 7:  Winner of Game 5 at Winner of Game 6

 

 

Volleyball team wins the QRC 34 Tournament

The Bulldogs varsity volleyball team beat Amelia 3-0 (26-24, 25-22 & 25-14) on Saturday afternoon to win the Quad Rivers Conference Volleyball Tournament.  

With the win, GHS will host Nandua on Tuesday, November 10 at 7:00 in the quarter-final games of Region 2A East Volleyball Tournament.  Admission for the game is $6.00.  Amelia will travel to Washington & Lee (Montross) on Tuesday.

QRC 34 Volleyball Update

Quarter-final Results from Tuesday, 11/3:                                                                               Greensville beat Brunswick 3-1                                                                                Amelia beat Bluestone 3-0                                                                                      Nottoway beat Prince Edward 3-2

Semi-Final:  Thursday, 11/5:                                                                                Goochland will host Greensville at 6:00                                                                    Amelia will host Nottoway at 6:00

Finals:  Saturday, 11/7:  (If at Goochland then the start time is 4:00 and if at Amelia the start time is 6:00)

 

Athletic events for the week of November 2, 2015

Athletic events for the week of November 2, 2015:

Monday, November 2:

1.  The scholastic bowl team travels to Prince Edward for their matches with Prince Edward & Bluestone starting at 5:30.

2.  The varsity football team travels to Prince Edward for their make up game at 7:00.

Tuesday, November 3:

1.  The Quad Rivers Conference 34 Volleyball Tournament kicks off at 6:00.  The Goochland team is seeded #1 and has a bye.  They will not play until Thursday.

Wednesday, November 4:

1.  The girls & boys cross country teams travel to Panorama Farms in Charlottesville to compete in Region 2A East Cross Country Meet.  The boys race starts at 3:00 with the girls race at 4:00.  The boys team placed first in the QRC 34 meet and the girls team came in second to Nottoway.

Thursday, November 5:

1.  The GHS varsity volleyball team will host a semi-final game in the QRC 34 Volleyball Tournament at 6:00.  Cost for the game is $7.00.

Friday, November 6:

1.  The varsity football team has a regular season bye.

Saturday, November 7:

1.  With a win on Thursday night, the varsity volleyball team will host the finals of the QRC 34 Volleyball Tournament at 4:00.

Athletic events for the week of October 26, 2015

Monday, October 26:

1.  The middle school volleyball team hosts Steward School at 5:00.

2.  The Scholastic Bowl teams host Amelia & Randolph-Henry at 5:30.

3.  The JV football team will host Prince Edward in a make up game at 6:00.

Tuesday, October 27:

1.  The JV & varsity volleyball teams travel to Bluestone for their last regular season game at 5:30 & 6:30.

2.  The middle school volleyball travels to St. Catherine’s for their game at 6:00.

Wednesday, October 28:  

1.  The middle school boys soccer team travels to Fork Union for their game at 4:30.  

2.  DUE TO RAIN FORECAST FOR WEDNESDAY, THIS MEET HAS BEEN MOVED TO THURSDAY, OCTOBER 29:  Members of the high school team travel to Pocahontas State Park for the Quad Rivers Conference 34 Cross County Meet.  The girls race at 3:00 and the boys start at 3:45.  They will be racing on the Bright Hope Course.  Admission is a $4.00 parking fee.

Thursday, October 29:

1.  The middle school volleyball team hosts Collegiate at 5:00.

2.  The JV football team travels to Bluestone for their last game of the season at 6:30.

Friday, October 30:

1.  The varsity football team hosts Bluestone at 7:00.

Saturday, October 31:

1.  The cheer competition squad travels to East Rockingham High School for the Region 2A East Cheer Competition starting at noon.

 

Athletic events for the week of October 5, 2015

Monday, October 5:

1.  The middle school volleyball team travels to Buckingham for their game at 4:30.

2.  The JV & varsity volleyball teams travel to William Monroe for their games at 6:00 & 7:15.

Tuesday, October 6:

1.  The golf team will travel Kiskiack Golf Club at 10:00 am in Region 2A East Golf Tournament.

2.  Team & individual pictures will be taken for the fall athletic teams starting at 3:30.

3.  The middle school volleyball team travels to William Monroe at 5:00.

4.  The middle school boys soccer will host Fork Union at Leake Mill Park at 5:00.

5.  The JV & varsity volleyball teams host Cumberland at 5:30 & 6:30.

Wednesday, October 7:

1.  POSTPONED……. The girls & boys cross country teams travel to Occoneechee State Park in Clarksville to take on Bluestone, Cumberland & Nottoway starting at 4:30. 

Thursday, October 8:

1.  The middle school boys soccer team travels to Steward School for their match at 4:30.

2.  The middle school volleyball team hosts St. Catherine’s at 5:00.

3.  The JV & varsity volleyball teams travel to Randolph-Henry for their games at 5:30 & 6:30.

4.  The JV football hosts Buckingham at 6:30.

Friday, October 9:

1.  The varsity football team travels to Buckingham for their game at 7:00.

Saturday, October 10:

1.  The middle school cross country team run the Albemarle Invitational at Panorama Farms at 9:30.  

2.  The competition cheer squad travels to Matoaca High School for the Warrior Cheer Classic at 1:00.

2A East Golf Tournament has been moved to Tuesday, October 6

Due to the weather conditions for the east coast, the 2A East Golf Tournament has been moved from Monday, October 5 to Tuesday, October 6.  The tournament will still be played at Kiskiack Golf Club in Williamsburg.   

If Kiskiack is not playable on Tuesday, then the tournament will shift to Thursday, October 8 and played at Shenandoah Valley Golf Club in Front Royal starting at 8:00 am.

 

 

Conference 34 Golf Results 2015

Results from the QRC 34 Golf Tournament held on Monday, September 28 at Kinderton Country Club in Clarksville:                                                            Greensville 351                                                                                                 Goochland 359                                                                                                        Prince Edward 378                                                                                               Bluestone 382                                                                                                       Nottoway  410                                                                                                               Amelia 431

Both Greenville & Goochland will represent Quad Rivers Conference 34 in the region 2A East Golf Tournament on Monday, October 5 at Kiskiack Golf Club in Williamsburg starting at 10:00 am.

 

GHS Cross Country Schedule 2015

GOOCHLAND HIGH SCHOOL                                                                            2015 CROSS COUNTRY SCHEDULE                                                             Wed 8/26 Randolph-Henry, Cumberland & Amelia at R-H 4:30                          Wed 9/2 Amelia, Bluestone & Buckingham at Amelia 4:30                                  Wed 9/9 Prince Edward, Buckingham & Cumberland at PE 4:30                    WED 9/16 AMELIA, NOTTOWAY & PRINCE EDWARD HOME 4:30               Wed 9/23 Randolph-Henry, Bluestone & PE at R-H 4:30                                   Wed 9/30 James River Challenge at FUMA 5:00                                                            Sat 10/3 FUMA (Freshman & MS) at FUMA 9:00 am                                      WED 10/7 Bluestone, Cumberland & Nottoway at Bluestone 4:30                   Sat 10/10 Albemarle Invitational at Panorama Farms 9:30 am                            Wed 10/14 BLUESTONE, BUCKINGHAM & PE HOME 4:30                     Wed 10/21 JRD TBA 3:00                                                                              Wed 10/28 Quad River TBA                                                                              Wed 11/4 2A East Region at Panorama Farms 3:00/4:00

GHS Volleyball Schedule 2015

Goochland High School                                                                                     2015 Volleyball Schedule                                                                                       Tue 8/25 Maggie Walker (Scrim) Away 5:30                                                                   SAT 8/29 GOOCHLAND JAMBOREE HOME 9:00                                         TUE 9/1 AMELIA HOME 5:30                                                                      Wed 9/2 Powhatan Away 6:00                                                                        Thu 9/3 Cumberland Away 5:30                                                                          TUE 9/8 RANDOLPH-HENRY HOME 5:30                                                      Thu 9/10 Prince Edward Away 5:30                                                                     Tue 9/15 Buckingham Away 5:30                                                                        THU 9/17 NOTTOWAY HOME 5:30                                                                MON 9/21 COLLEGIATE HOME 5:30                                                             Tue 9/22 Central Away 5:30                                                                                 THU 9/24 BLUESTONE HOME 5:30                                                               MON 9/28 WILLIAM MONROE HOME 5:30                                                    Thu 10/1 Amelia Away 5:30                                                                                Mon 10/5 William Monroe Away 6:00                                                                  TUE 10/6 CUMBERLAND HOME 5:30                                                              Thu 10/8 Randolph-Henry Away 5:30                                                                TUE 10/13 PRINCE EDWARD HOME 5:30                                                      THU 10/15 BUCKINGHAM HOME 5:30                                                             Tue 10/20 Nottoway Away 5:30                                                                         THU 10/22 CENTRAL HOME 5:30                                                                    Tue 10/27 Bluestone Away 5:30                                                                              Tue 11/3 Quad Rivers Tournament TBA                                                                    Thu 11/5 Quad Rivers Tournament TBA                                                              Sat 11/7 Quad Rivers Tournament TBA                                                               Tue 11/10 2 A East Tournament TBA                                                               Thu 11/12 2 A East Tournament TBA                                                                    Sat 11/14 2 A East Tournament TBA

Time shown is the JV start time. The varsity usually starts an hour later.

Region 2A East Baseball Brackets

Region 2A East Baseball Brackets   Admission to all game is $6.00

Monday, June 1:  Quarter-finals                                                                                   Game 1:  King William (C33 #2) at Goochland (C34 #1) at 5:00                                 Game 2:  Wilson Memorial (C36 #2) at Strasburg (C35 #1) at 7:00                         Game 3:  Nottoway (C34 #2) at Maggie Walker (C33 #1) at 6:00 at JR Tucker HS  Game 4:  George Mason (C35 #2) at Riverheads (C36 #1) at 5:00

Wednesday, June 3:  Semi-finals                                                                              Game 5:  Winner Game 2 at Winner of Game 1                                                          Game 6:  Winner of Winner of Game 3 at Winner of Game 4

Friday, June 5:  Championship Game (Both teams advance to State Tournament)   Game 7:  Winner of Game 6 at Winner of Game 5

Region 2A East Boys Soccer Brackets

Region 2A East Boys Soccer Brackets   Admission to all games is $6.00

Monday, June 1:  Quarter-Finals                                                                              Game 1:  Goochland (C34 #2) at Bruton (C33 #1) at 7:00                                         Game 2:  Madison County (C35 #2) at Riverheads (C36 #1) at 5:30                      Game 3:  Maggie Walker (C33 #2) at Prince Edward (C34 #1) at 6:00                   Game 4:  Wilson Memorial (36 #2) at George Mason (C35 #1) at 7:00

Wednesday, June 3:  Semi-finals                                                                               Game 5:  Winner of Game 1 at Winner of Game 2                                                  Game 6:  Winner of Game 4 at Winner of Game 3

Friday, June 5:  Championship Game (Both teams advance to State Tournament)  Game 7:  Winner of Game 5 at Winner of Game 6

Region 2A East Softball Brackets

Region 2A East Softball Brackets   Admission to all games is $6.00

Monday, June 1:  Quarter-finals                                                                                 Game 1:  Bluestone (C34 #2) at King William (C33 #1) at 5:00                                   Game 2:  Madison County (C35 #2) at Buffalo Gap (C36 #1) at 5:00                         Game 3:  Nandua (C33 #2) at Goochland (C33 #1) at 5:00                                      Game 4:  East Rockingham (C36 #2) at Page County (C35 #1) at 5:00

Wednesday, June 3:  Semi-final                                                                                 Game 5:  Winner of 1 at Winner of Game 2                                                                    Game 6:   Winner of Game 4 at Winner of Game 3

Friday, June 5:  Championship Game (Both teams advance to State Tournament)                Game 7:  Winner of Game 5 at Winner of Game 6

Region 2A Girls Soccer Tournament Brackets

Region 2A Girls Soccer Tournament Brackets  Admission to all game is $6.00

Monday, June 1:  Quarterfinal Games                                                                          Game 1:  West Point (C34 #2) at Maggie Walker (C33 #1) at 5:30                         Game 2: Clarke County (C35 #2) at Nelson County (C36 #1) at 6:00                      Game 3  Northampton (C33 #2) at Goochland (C34 #1) at 5:00                             Game 4:  East Rockingham (C36 #2) at George Mason (C35 #1) at 5:00

Wednesday, June 3:  Semi-Finals                                                                                Game 5:  Winner of Game 1 at Winner of Game 2                                                   Game 6:  Winner of Game 4 at Winner of Game 3

Friday, June 5:  Championship Game (Both teams advance to State Tournament)  Game 7:  Winner of Game 5 at Winner of Game 6